17 maja 2008 r.

Warsztat plastyczny
„Znaczek pocztowy inspirowany korespondencją jeńców wojennych”


Zadaniem uczestników warsztatu plastycznego było wykonanie przez dzieci znaczka pocztowego, inspirowanego korespondencją jeniecką, którą mogły wcześniej obejrzeć na wystawie pt. „Korespondencja jeńców polskich w niewoli niemieckiej 1939–1945)”. Warsztat przygotowała i prowadziła mgr Beata Pizoń-Jeziorowska, nauczycielka w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu. Wzięło w nim udział 20 dzieci w wieku 4–16 lat.
Uczestnicy realizowali warsztat w technice kolażu (collage), który pozwala na tworzenie plastycznych układów kompozycyjnych poprzez łączenie, sklejanie różnych „gotowych” elementów, np.: papieru, tworzyw czy fotografii. Zestawienia takich materiałów pozwala na zbliżenie „przeciwstawnych światów”, co miało dla dzieci duże znaczenie, ponieważ temat był trudny i dotyczył rzeczywistości, której one ani nie doświadczyły, ani nie znały. Za wyborem tej techniki przemawiał również krótki czas warsztatu – zaledwie 45 min., bo tyle przewidywał program I Nocy Muzeów w Opolu, godzący ofertę wszystkich muzeów opolskich.
W warsztacie użyto skanów znaków graficznych z oryginalnych jenieckich listów i kart pocztowych, pieczątek do odciskania, motywów wycinanych z papieru. Swoje kompozycje dzieci uzupełniały malarsko, wprowadzając elementy własnej kreacji. W ten sposób powstały spontaniczne i ciekawe w kolorze prace. Kolor traktowany był jako nośnik emocji – oddawał klimat, podkreślał specyfikę i niepowtarzalność tych prac – dziecięcej interpretacji znaczka pocztowego.
Prace można uznać za odpowiedź na obejrzaną wcześniej wystawę. Jest ona szczerą reakcję dzieci na kontakt z dokumentem historycznym.

Beata Pizoń- Jeziorowska

Emilka Dubiel - lat 5Hania Krac - lat 5Hania Krac - lat 5
Julia Kordak - lat 10Julia Marcinów - lat 7Julia Miążek - lat 8
Ada Mojsiejew - lat 12Ada_Mojsiejew - lat 12
Karolina Kowalska - lat 12
Dominika Maczyk - lat 13
Dominika Haczyk - lat 13
Karolina Kolińska - lat 12Karolina Kowalska - lat 12Maja - lat 6
Kajtuś Wasielewski - lat 6Patrycja Kolińska - lat 10Patrycja Kułaga- lat 12
Marcel Dubiel - lat 8Marcel Dubiel - lat 8Marta Krac - lat 15
Sebastian Kines - lat 10Szymon Koszela - lat 8Zuzia Wasielewska - lat 10
Mateusy Wyżliński - lat 10Kacper Koszela - lat 8Autor nieznany
Zosia Bolek - lat 10Julia Miążek - lat 8Autor nieznany
Autor nieznany