14 maja 2010 r.

Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12
45-056 Opole
tel.774021235
www.galeriaopole.pl

 Wystawy w GSW czynne podczas Nocy Muzeów w godzinach od. 19.00 do 22.00

1. Asamblaże i grafiki dwóch artystów w głównych salach GSW:

Zygbert Porada urodził się 20 stycznia 1940 roku w Gogolinie. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 1965 roku w pracowni malarstwa architektonicznego na Wydziale Ceramiki). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego od 1965 roku. Brał udział w licznych wystawach. Uprawiał malarstwo ścienne, fotografię, asamblaż. W 1983 roku wyjechał do Niemiec, gdzie dotąd mieszka w Dortmundzie.

Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie pierwszą prezentacją jego twórczości w Polsce od czasu wyjazdu do Niemiec. 

Asmablaże Zygberta Porady

Zygbert Porada  "układa efektowne nagromadzenia rzeczy, obrazki, widoki, kopie, oryginały rzeczy znalezionych na cywilizacyjnym rumowisku. Tworzy z nich swoje światy skonstruowane, które są znakami zapytania o przyszłość [ ... ]   Możemy jednak tych wszystkich znaków i znaczeń nie odczytywać, bowiem autor obrazów i tablic, portretów i widoków daje nam szansę na chwilę uczty dla oczu, na moment zaskoczenia, gdy odkrywamy, że tak piękne ornamentacje i skupienia nieomal jubilerskich efektów to nie drogie złote i srebrne okrycia, nie cenne inkrustacje ze szlachetnych kamieni, lecz blaszki, folie, perforacje, trybiki i śrubki, papier i podmalowania.  Dla Porady   tradycja  dawnego i nowoczesnego malarstwa stanowi jedność.   Dodaje do tradycji sztuki Zachodu  coś, co nazwałbym instynktownym wyczuciem wzoru ikony w tym rozumieniu, jakie Amerykanie nadają słowu pattern."

Fragment tekstu z katalogu wystawy autorstwa Zbigniewa Makarewicza

 

Do udziału w wystawie artysta zaprosił niemieckiego twórcę, grafika Stephana Klennera-Otto.

Stephan Klenner-Otto

Grafiki artysty pokazane na wystawie wykonane są w technice akwaforty: monochromatyczne lub wielobarwne. Prace Klennera-Otto przedstawiają surrealistyczny świat wolny od racjonalnych, logicznych układów gdzie ukazane obiekty zaprzeczają prawom grawitacji.  Powtarzającym się motywem jest księżyc i łodzie, na których żeglują stwory z demonicznych marzeń sennych. Innym razem ludzkie, efemeryczne sylwetki wyłaniają się z „mglistego", graficznego tła niczym mary senne i niepokoją oglądającego swoim wyglądem.

Oddzielną tematyką poruszaną w pracach artysty są portrety znanych osób związanych z nauką i kulturą, które ukazane są w podobnej, surrealistycznej stylistyce. Widzimy tu twarze Alberta Einsteina, Marcela Prousta, Rainera Maria Rilke' go czy Charlesa Baudelaire'a. Grafiki Klennera-Otto są fascynująca podrożą w głąb ludzkiej podświadomości.

 

2. Od bizona do małpy - Halina Fleger, Jacek Laskowski

Galeria ANEKS

Projekt multimedialny dwóch artystów łączący tradycyjnie pojmowane malarstwo, elementy typografii oraz film.

Autorzy:

Halina Fleger Urodziła się w Strzelcach Opolskich. Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach (dyplom 1992 r.). Od 2005 roku doktor sztuk plastycznych. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, collage'em, malarstwem. Jest autorką plakatów artystycznych, wydawnictw teatralnych oraz scenografii. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Belgia, Francja, Anglia, Niemcy, Holandia). Zdobyła wyróżnienia: za afisz Kwiaty Zła, na wystawie Opolskie Plastyczki Prezentują oraz nagrody na Salonach Jesiennych ZPAP 2000-2003. Od 1992 r. związana jest z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Jacek Laskowski  Urodzony 25 września 1966 r. w Warszawie. Studia: wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby - Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom: z wyróżnieniem w 1991 roku w pracowni Ilustracji i Typografii Grzegorza Marszałka Specjalizacja: grafika projektowa Współzałożyciel i członek Nieformalnej Grupy 3 (1986-1991) Obecnie mieszka w Opolu. Pracuje w studio graficznym conTEXT.

Stephan Klenner-Otto Zygbert Porada Galeria Aneks