20 maja 2011 r.

CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH W ŁAMBINOWICACH-OPOLU

Książka w obozach polskich jeńców wojennych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych (1939–1945)


Wystawa jest próbą przedstawienia historii książki w obozach jenieckich Wehrmachtu. Unaocznia dlaczego obieg książek był tam możliwy, jak jeńcy go organizowali, jak radzili sobie z cenzurą, jakie książki i ile ich czytali oraz jakie działania temu towarzyszyły. Autentyczne pamiątki (książki, regulaminy bibliotek, karty i legitymacje biblioteczne, ogłoszenia, szyldy, fotografie, zapiski) pomagają zwiedzającym uświadomić skalę tego zjawiska,
a przede wszystkim zrozumieć wyjątkowe znaczenie ksiązki w izolacji.


Pod osłoną nocy. Konspiracja w obozach jenieckich


Zajęcia historyczno-plastyczne dla dzieci i młodzieży pt. Pod osłoną nocy. Konspiracja w obozach jenieckich (godz.: 18:00–19:30) będą prowadzone przez Magdalenę Kruk-Kuchcińską z CMJW: w Łambinowicach-Opolu oraz Beatę Pizoń-Jeziorowską – artystkę plastyka, nauczyciela Zespołu Państwowego Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu. Uczestnicy warsztatów najpierw ustalą znaczenie słowa konspiracja, następnie na obrazowych przykładach przekonają się, jak i dlaczego organizowano ją w obozach jenieckich w latach
II wojny światowej. Natomiast w plastycznej części warsztatu będą mogli przy pomocy „tajemniczego” atramentu stworzyć samodzielnie zaszyfrowaną wiadomość. Na wszystkich, którzy wezmą udział w zajęciach, czeka smaczna niespodzianka.


Niepokorni. Ucieczki z niemieckich obozów jenieckich (1939-1945)


Prelekcja pt.Niepokorni. Ucieczki z niemieckich obozów jenieckich (1939-1945) (godz.: 19:30–20:00 oraz 21:00-21:30) będzie prowadzona przez dr Piotra Stanka z CMJW w Łambinowicach-Opolu. Prelekcję wzbogacą przykłady najbardziej brawurowych ucieczek jenieckich w czasach II wojny światowej, gdyż pomysłowość jeńców była nieograniczona. Mimo grożącej śmierci jeńcy decydowali się na ten brawurowy wyczyn, ponieważ ucieczka stanowiła nie tylko prawo ale i ich żołnierki obowiązek.


Pokaz filmów


Czas

Tytuł filmu

 

20:00-20:30

Lublin 1939 – film w reż. Grażyny Stankiewicz 

20:30-21:00

Matki i córki – film w reż. Ignacego Szczepańskiego 

21:30-23:10

Drewniany koń – film w reż. Jacka Lee

23:10-24:00

 

Łambinowice/Lamsdorf. Dzieje obozów. Muzeum. Miejsce pamięci wg scenariusza Edmunda Nowaka


Lublin 1939 to krótka forma dokumentalna  obrazująca atmosferę Lublina w przeddzień wybuchu II wojny światowej i w pierwszych trzech tygodniach września 1939 r. Bohaterowie filmu, m.in. Janusz Czapliński, prof. Edward Soczewiński, Stanisława Ziemnicka i Alojzy Leszek Gzella, opowiadają o smakach i zapachach tamtych wakacji oraz o dramacie pierwszych wojennych tygodni, kiedy świat ich dzieciństwa i młodości bezpowrotnie przeminął. W filmie zostały wykorzystane materiały archiwalne TVP.


Matki i córki to film, który opowiada o losach Polek, które po kapitulacji Powstania Warszawskiego trafiły
do Stalagu IV B Zeithein. W obozie na świat przyszło 13 dzieci, m.in. trzy bohaterki filmu – Anna, Magdalena
i Małgorzata. Zgodnie z prawem, stały się jeńcami wojennymi. Urodziły się na przekór zniewoleniu, braku dogodnych warunków życia i otaczającej śmierci. Po wojnie te trzy kobiety zostały szkolnymi koleżankami,
a ich przyjaźń przetrwała, mimo powojennej zawieruchy, a z czasem także dzielących je tysięcy kilometrów.
W filmie o swoim udziale w Powstaniu, pobycie w obozie i narodzinach córek opowiadają Zofia Janczewska
i Bogusława Markowska. Reprezentantki następnego pokolenia składają hołd tym, które nawet w ciężkich obozowych warunkach pozostały przede wszystkim kobietami i matkami.


Drewniany koń to ekranizacja książki pod tym samym tytułem, powstałej na podstawie autentycznej historii Erica Williamsa, angielskiego pisarza i byłego pilota RAF-u, który w czasie II wojny światowej trafił do niewoli niemieckiej. Akcja filmu rozgrywa się w Stalagu Luft III Sagan (obecnie Żagań), który przeznaczony był dla alianckich lotników i należał do obozów o zaostrzonym rygorze. Mimo ścisłej kontroli i wyjątkowych zabezpieczeń stosowanych przez władze obozowe, jeńcy opracowali niezwykle sprytny plan ucieczki wymagający ogromnej odwagi i determinacji. I nspiracją dla nich stała się historia „konia trojańskiego”, wspominanego przez Homera w „Odysei”. O tym jak wyglądał obozowy „drewniany koń” oraz jaką odegrał rolę dowiedzą się Państwo podczas projekcji filmu.


Łambinowice/Lamsdorf. Dzieje obozów. Muzeum. Miejsce pamięci to film dokumentalny, w którym pokazano skomplikowaną  historię obozów w Lamsdorf/Łambinowicach począwszy od 2. połowy XIX w. aż do powojennego obozu pracy, który funkcjonował na tym terenie w latach 1945­–1946. Zaprezentowano w nim także Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach oraz działalność Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Film wzbogacają oryginalne dokumenty, zdjęcia oraz relacje świadków.


Na kawę i herbatę zaprasza herbaciarnia Jasminum