20 maja 2011 r.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Program przygotowany przez naszą placówkę w ramach IV Nocy Muzeów w Opolu spotkał się z dużym zainteresowaniem Opolan. Zarówno dorośli, jak i najmłodsi uczestnicy skorzystali z możliwości obejrzenia wystawy czasowej pt. Książka w obozach polskich jeńców wojennych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych (1939–1945). Część z nich pogłębiła swoją wiedzę na temat historii jeniectwa, wysłuchując dwukrotnie prelekcji dr. Piotra Stanka pt. Niepokorni. Ucieczki z niemieckich obozów jenieckich. Z kolei liczna grupa wielbicieli X muzy obejrzała filmy dokumentalne i fabularne o tematyce jenieckiej.

Ponad 30 najmłodszych zwiedzających wzięło udział w warsztacie historyczno-plastycznym pt. Pod osłoną nocy. Konspiracja w obozach jenieckich. W czasie pierwszej, historycznej części, dzieci odszukały litery rozmieszczone w całym budynku muzeum, z których ułożyły trzy słowa-klucze całego warsztatu. Po wyjaśnieniu ich znaczenia zapoznały się ze sposobami, jakich używali jeńcy i osoby pozostające na wolności, aby zakazane przez Niemców informacje i przedmioty przeniknęły do i z obozu. Dzieci i młodzież skorzystali także z wyjątkowej okazji, jaką była możliwość obejrzenia oryginalnych listów jenieckich, które na co dzień przechowywane są w muzealnym archiwum. Podczas części plastycznej, za pomocą „tajemniczego” atramentu, jakim okazał się być sok z cytryny oraz mleko, uczestnicy warsztatu pisali wiadomości o sobie tylko znanej treści, aby w końcu je zalakować, pieczętując specjalną pieczęcią z logo muzeum. Przygotowane prace zabrali ze sobą do domu – być może ich treść na zawsze pozostanie już tajemnicą...

Podsumowaniem warsztatów była wiadomość, jaką zebranym przekazała Beata Pizoń-Jeziorowska, prowadząca część plastyczną zajęć. Odczytując ją pokazała zebranym, w jaki sposób odszyfrować list pisany wspomnianymi wyżej środkami. Na zakończenia warsztatu na wszystkich zgromadzonych czekała pyszna pizza. Dorośli uczestnicy mieli okazję napić się wybornej kawy i herbaty, serwowanej przez herbaciarnię „Jasminum”.
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu podczas IV Nocy Muzeów zaznaczyło swoją obecność poprzez ekspozycję plenerowej wystawy czasowej pt.„Artyści polskiej piosenki w plakacie” zlokalizowaną przy pl. Kopernika obok C.H. Solaris, którą można oglądać jeszcze do 30.06.2011r.

Tego wieczora odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci, w trakcie których zaproponowaliśmy najmłodszym, aby opowiedzieli nam o swoich gustach muzycznych portretując ulubionego polskiego wykonawcę.