18 maja 2012 r.

CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH W ŁAMBINOWICACH-OPOLU

Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939 r.


Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztacie historycznym pt. W świecie dziecięcej wyobraźni. Najpierw zwiedzicie wystawę pt. Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939 r., przygotowaną przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Poznacie wówczas historie Waszych rówieśników i ich zabawek sprzed 70 lat. Przyjrzycie się drewnianym i szmacianym lalkom oraz misiom, a także grom planszowym z okupowanej Warszawy czy też fragmentowi modelu łodzi. Później Waszym zadaniem będzie odnalezienie zabawek ukrytych na terenie muzeum (także w miejscach na co dzień niedostępnych). Przeniosą Was one w świat, po której przewodnikiem będzie Powstaniec Warszawski, Romuald Malinowski, wówczas 11-letni chłopiec. Będziecie mieli okazję poznać pasjonujące zabawy, których już nie ma na dzisiejszych podwórkach. Na wytrwałych czeka smaczna niespodzianka!

Dorosłym oferujemy zwiedzenie ekspozycji, którą tworzą dwie wystawy: Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939 r. i Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie oraz oglądanie filmów dokumentalnych i fabularnych o wspólnym wątku dzieciństwa w czasie wojny. Projekcje odbywać się będą także podczas warsztatów dla najmłodszych. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!


Program

  • 18.00–20.30 W świecie dziecięcej wyobraźni – warsztat historyczny dla dzieci i młodzieży
  • 18.00–18.30, 21.00–21.30 Projekcja filmu pt. Matki i córki, reż. Ignacy Szczepański
  • 18.30–19.00, 21.30–22.00 Projekcja filmu pt. Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci, reż. Alicja Schatton
  • 19.00–20.00, 22.00–23.00 Projekcja filmu pt. Odebrane dzieciństwo, reż. Myra Dziama
  • 20.00–21.00, 23.00–24.00 Projekcja filmu pt. Roznosiciele radości, reż. Krzysztof Rogulski
  • 18.00–24.00 Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939 r. – zwiedzanie wystawy czasowej według koncepcji Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach
  • 18.00–24.00 Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie – zwiedzanie wystawy stałej

Fot. Monika Cybuska

Matki i córki to film, który opowiada o losach Polek, które po kapitulacji Powstania Warszawskiego trafiły do Stalagu IV B Zeithein. W obozie na świat przyszło 13 dzieci, m.in. trzy bohaterki filmu – Anna, Magdalena i Małgorzata. Zgodnie z prawem, stały się jeńcami wojennymi. Urodziły się na przekór zniewoleniu, braku dogodnych warunków życia i otaczającej śmierci. Po wojnie te trzy kobiety zostały szkolnymi koleżankami, a ich przyjaźń przetrwała, mimo powojennej zawieruchy, a z czasem także dzielących je tysięcy kilometrów. W filmie o swoim udziale w Powstaniu, pobycie w obozie i narodzinach córek opowiadają Zofia Janczewska i Bogusława Markowska. Reprezentantki następnego pokolenia składają hołd tym, które nawet w ciężkich obozowych warunkach pozostały przede wszystkim kobietami i matkami.

Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci to nowy film edukacyjny muzeum, który jest ambitną odpowiedzią na nowe tendencje w sztuce filmowej i w muzealnictwie. Obraz przedstawia w ciekawej formie historię Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach począwszy od lat 60. XIX w. aż do połowy lat 40. XX w., oraz działalność Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Źródłem wiedzy o nich są, poza rzetelnym komentarzem lektora, wspomnienia i relacje świadków oraz archiwalne zdjęcia, przy prezentacji których zastosowano trójwymiarową wizualizację. Kilka fabularyzowanych scen sprawia, że materiał nie jest typowym reportażem telewizyjnym, lecz w sposób atrakcyjny przybliża odbiorcy historię. Zaletą są dobre zdjęcia i muzyka, która sensownie współgra z obrazem.

Odebrane dzieciństwo to film, który opowiada historię 380 tys. dzieci, wywiezionych na teren ZSRR w latach II wojny światowej. Narratorem jest Ania, młoda dziewczyna, reprezentująca rzesze polskich dzieci, których życie zostało brutalnie rozdarte. Zimą 1940 r. jest zmuszona do opuszczenia Polski i wyjazdu na Syberię. Więcej informacji o filmie na stronach:
www.odebranedziecinstwo.weebly.com
http://www.childhooddenied.com/index.html

Roznosiciele radości to fabularyzowany dokument opowiadający o Harcerskiej Poczcie Polowej. Bohaterami filmu są najmłodsi harcerze Szarych Szeregów, którzy w czasie powstańczych walk, ryzykując życie, doręczali korespondencję ludności cywilnej. Młodzi żołnierze przenieśli około 150 tysięcy listów i paczek. W filmie pojawiają się autentyczne listy ocalałe z wojennej pożogi. Pokazane są również trasy, którymi listy te wędrowały do adresatów w oblężonych dzielnicach. Archiwalne zdjęcia i kroniki prezentujące wojenne działania przeplatane są wypowiedziami uczestników powstania. [źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej]

Składamy serdeczne podziękowania dla pani Myry Dziamy i pana Krzysztofa Rogulskiego za udostępnienie filmów.