18 maja 2012 r.

MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO

18.05.2012

godz. 19:00-24:00


Organizator:

Muzeum Śląska Opolskiego, ul. św. Wojciecha 13, 45-023 Opole


PROGRAM:

 • 19:00 - parter - sala odczytowa - powitanie
  - „Żywe żarówski” - niezwykłe zjawisko bioluminescencji - prelekcja Michała Wolnego (Dział Przyrody MŚO)

  Zdolność żywych organizmów do emitowania tzw. zimnego światła na drodze zachodzących w nich procesów biochemicznych określamy mianem bioluminescencji. U pewnych bakterii i grzybów świecenie jest wyłącznie ubocznym produktem przemian metabolicznych, u innych, jak chociażby niektórych jamochłonów, mięczaków, skorupiaków, owadów i ryb głębinowych światło biologiczne pełni ważne funkcje adaptacyjne: ułatwia orientację w środowisku, pozwala na komunikację przedstawicieli tego samego gatunku, służy do skutecznego kamuflażu i odstraszania napastnika, pełni rolę fotopułapek zwabiających potencjalne ofiary, a także przyciąga partnera seksualnego. Czy człowiek może korzystać z „żyjącego” światła, jakie oferuje mu przyroda? Owszem, historia zna wiele przykładów zastosowania organizmów bioluminescencyjnych, a w przyszłości prawdopodobnie doczekamy się modyfikowanych genetycznie roślin, które niczym latarnie będą rozświetlały pobocza dróg i autostrad…

 • 19:30 - parter - sala odczytowa
  - „Światło i ciemność jako kategoria antropologiczna - prelekcja Izabeli Jasińskiej (Dział Edukacji MŚO)

  Ciemność, podobnie jak czas i przestrzeń to podstawowe kategorie antropologiczne. Ciemność i jasność to dychotomia, jedno nie istnieje bez drugiego. Jak jest to ważne przekonamy się na odczycie.

 • 20:00 - sala II piętro - nowy gmach MŚO
  - „ABC teatru cieni - wykład i warsztaty Jana Chraboła

  Jednym z elementów Nocy Muzeów będą warsztaty i wykład pt. „ABC TEATRU CIENI” przygotowane przez Jana Chraboła – pedagoga, wykładowcę i aktora Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Pokaz odbędzie się w dwóch częściach. Pierwsza dotyczyć będzie ogólnej historii teatru cieni. Druga pozwoli spojrzeć na tę formę teatralną od strony praktycznej – pojawią się w niej elementy związane z metodami i technikami tworzenia teatru cieni czy teatralnymi środkami przekazu.

 • 21:00 - sala II piętro - nowy gmach MŚO
  - „I stała się jasność... - wykład połączony z pokazem doświadczeń fizycznych związanych ze światłem, prof. Wojciech Dindorf, dr Andrzej Trzebuniak (Instytut Fizyki UO)
 • 22:30 - parter - sala odczytowa
  - pokaz chińskiej ceremonii parzenia herbaty - Juan Yu, Tingting Pan (Instytut Konfucjusza PO)
  - „Lampiony w Chińskiej tradycji - wykład Juan Yu, Tingting Pan (Instytut Konfucjusza PO)
  - puszczanie lampionów - z tarasu MŚO
 • 23:30 - plac przed muzeum - schody kościoła
  - mapping - wielkoformatowa projekcja multimedialna na budynku Muzeum (kolegium jezuickie)

  19:00-23:30 u dostępniony będzie sklepik ze świecącymi gadżetami Muzeum Śląska Opolskiego, wejscie od ul. Muzealnej

  Wstęp wolny