17 maja 2013 r.

MUZEUM WSI OPOLSKIEJ W OPOLU

ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole


Nocne zwiedzanie zabytków budownictwa drewnianego

Od godziny 19.00 Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu zostanie udostępnione do zwiedzania dla wszystkich uczestników VI Nocy Muzeów w Opolu. To jedyna noc w roku, podczas której można będzie zwiedzić muzealną ekspozycję na wolnym powietrzu po zmroku.

Pierwszy raz w historii imprezy udostępniona zostanie cała ekspozycja, obejmująca 10 h terenu zielonego wraz z kompleksem blisko 50. wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, wyposażonych i urządzonych w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble.

Nasza ekspozycja jest jedyną tego typu atrakcją w regionie. W trakcie Nocy Muzeów można będzie zwiedzać wolno stojące budynki użyteczności publicznej, a także zabytkowe wiejskie chałupy. Do najciekawszych udostępnionych w tym dniu zabytków zaliczyć można: kościół z Gręboszowa z 1613 roku będący najstarszym zabytkiem znajdującym się w Muzeum Wsi Opolskiej, ekspozycję wiejskiej szkoły umiejscowionej w chałupie ze Sternalic z 1859 roku, ekspozycję karczmy i sklepu z okresu międzywojennego w chałupie z Karmonek Nowych z pocz. XIX wieku, jak również kuźnię z Ziemiełowic z 1726 roku. Niewątpliwie dużą atrakcją stanowić będą rzadko już spotykane w polskim krajobrazie XIX-wieczne drewniane wiatraki z Dobrzenia Wielkiego i Grotowic oraz młyn wodny z Siołkowic Starych z 1832 roku. Zwiedzanie muzealnej ekspozycji zakończy się o godzinie 24.00


Prelekcje

O godzinie 19.00 rozpoczną się spotkania tematyczne dotyczące naszej ekspozycji muzealnej. Pierwsza prelekcję pt. „Światy, zaświaty – trzy światy w wiejskim obejściu” poprowadzi Marcelina Jasińska, Kierownik Działu Architektury Ludowej Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Na kolejną prelekcję „Kresowianie na Opolszczyźnie 1945-47. Wydarzenie muzealne roku 2010r.” zapraszamy o godz.19.30. Spotkanie poprowadzi Magdalena Górniak – Bardzik z Działu Kultury Materialnej i Folkloru. Prelekcję rozpocznie prezentacja multimedialna dot. kresowian na Opolszczyźnie. Następnie uczestnikom spotkania zaproponujemy zwiedzanie ekspozycji kresowej umiejscowionej w zabytkowej, pochodzącej z końca XVIII wieku chałupie ze Starego Lasu.


Z wizytą u gospodarza i gospodyni

Muzealna ekspozycja zostanie tej nocy ożywiona i wzbogacona o prezentacje dawnych sprzętów gospodarstwa domowego oraz pokazy kulinarne. Zwiedzający będą mogli przyjrzeć się zapomnianym już pracom domowym takim, jak mielenie mąki na chleb w żarnach, ręczny wyrób kaszy w stępie, pranie bielizny na tarze i w pralce mechanicznej czy maglowanie i prasowanie pościeli. W zabytkowej kuźni zapłonie ogień, a kowal zaprezentuje zainteresowanym tajniki swojej ciężkiej pracy, natomiast w zagrodzie „młyńskiej” uruchomione zostanie duże koło wodne o średnicy 6 m, wykorzystywane dawniej do napędu młyna.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. W zabytkowej szkole dzieci będą mogły spróbować jak ich dziadkowie i pradziadkowie pisali atramentem i gęsim piórem oraz rysikami na tabliczkach łupkowych. Z kolei w jednej z zagród będą mogły spróbować swoich sił w warsztatach malowania na szkle. Twórczynie ludowe zaprezentują swoje wyjątkowe umiejętności, m.in. zdobienie pierników czy zdobienie jajek tradycyjnymi technikami - batikową, oklejania sitowiem oraz wydrapywania wzoru na zabarwionej skorupce. Ponadto odbędą się pokazy kulinarne wypieku podpłomyków, gotowania żurku oraz zapomnianej już zupy o nazwie „wodzionka”.


Kromka wiejskiego chleba prosto z pieca

Tradycją imprez plenerowych organizowanych w Muzeum jest pokaz wypieku chleba w zabytkowym piecu z Rudziczki z 1840 roku. Pokazy połączone zostaną z degustacją świeżego chleba. Ciepły i pachnący, serwowany ze smalcem, od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych uczestników imprezy.


Wystawa „Kroszonki Opolskie 2013”

Przez cały czas trwania imprezy, w sali audiowizualnej eksponowana będzie wystawa „Kroszonki Opolskie 2013”. Jest to wystawa pokonkursowa XXII Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2013. Organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, przy współudziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Oddział Opole. Znaczna większość prac wykonana została tradycyjnymi technikami - rytowniczą, techniką oklejania oraz batikową.


PROGRAM:

  • Wstęp do Muzeum – BEZPŁATNY

  • Dojazd do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu - autobusami komunikacji miejskiej linia nr 9 Bierkowice

  • Sklepik z pamiątkami i wydawnictwami czynny w godzinach 19.00-24.00