16 maja 2014 r.

MUZEUM POLSKIEJ PIOSENKI W OPOLU

Pl. Kopernika 1, 45-040 Opole


Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu serdecznie zaprasza na plenerową wystawę fotografii „Twarze ZAiKS-u” prezentowaną na opolskim rynku.

Wystawa „Twarze ZAiKS-u” jest nietypową ekspozycją, przygotowaną, jak można by żartobliwie powiedzieć, „we własnym gronie”. Oto bowiem wybitni fotograficy, członkowie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS: Jacek Barcz, Wojciech Druszcz, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Jan Morek, Marek Szymański, przygotowali portrety twórców znanych, popularnych, lubianych, wielkich – kompozytorów i piosenkarzy – wszystkich zrzeszonych od lat w ZAiKS-ie. Przeróżne techniki, indywidualne style, kolor, czerń i biel – wystawa przykuwa uwagę, budzi wiele refleksji.
Zachęcamy wszystkich do jej obejrzenia. Można ją zwiedzać od 15 maja do 9 czerwca 2014 roku.

ZAiKS

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest powołaną w 1918 r. i kierowaną przez twórców organizacją zbiorowego zarządu. ZAiKS reprezentuje twórców i w ich imieniu zarządza prawami autorskimi do ich twórczości, udzielając licencji i pobierając wynagrodzenia dla autorów.

  • 3 – to liczba członków Stowarzyszenia odznaczonych Oscarem: Allan Starski (1993), Andrzej Wajda (2000), Jan AP Kaczmarek (2005)
  • 20 000 – to liczba polskich twórców, w których imieniu występuje ZAiKS
  • 3 000 000 – to liczba zagranicznych artystów reprezentowanych przez ZAiKS
  • 48 000 000 – tyle utworów znajduje się w światowym repertuarze chronionym przez ZAiKS

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu to instytucja kultury, której celem działalności jest utworzenie centrum informacji o polskiej piosence i ochrona jej dorobku. Docelowa siedziba Muzeum, z nowoczesną, multimedialną wystawą stałą, będzie mieściła się w opolskim amfiteatrze, gdzie w atrakcyjny sposób przedstawimy historię polskiej piosenki: w ujęciu chronologicznym od początków XX w. do lat współczesnych, z podziałem na znaczące okresy, uwzględniając przy tym charakterystykę tła historycznego, społecznego i kulturowego. Z racji miejsca szczególnie podkreślimy rolę i historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu