13 maja 2016 r.

CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH W ŁAMBINOWICACH-OPOLU

ul. Minorytów 3, 45–017 Opole

  18.00–23.00

  Temat Nocy: "Zawsze silni duchem. Zwycięstwo… jeszcze krok!*"

  18.00-23.00

 • Zwiedzanie z kuratorem wystawy pt. Igrzyska za drutami ze zbiorów Muzeum Sportu w Warszawie

  Zwiedzanie z kuratorem wystaw:

 • stałej pt. Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie,
 • naszej nowej wystawy czasowej pt. Muzeum w Miejscu Pamięci.
 • czasowej ze zbiorów Muzeum Sportu w Warszawie pt. Igrzyska za drutami

  18.00–19.00, 19.00–20.00

 • Zajęcia dla dzieci i dorosłych (z niespodziankami): Szach-Mat! Szachy, warcaby, domino – dla małych i dużych. Sprawdź się i graj o nagrodę Dyrektora Muzeum oraz Szansa na medal. Wyrabianie medali z masy solnej

  Sport w niemieckich obozach jenieckich z lat II wojny światowej – rzeczywistość obozowa i życie sportowe, totalitarny i niesprawiedliwy system kontra zasady sportowego fair play, zniewolenie i duch sportowej wolności – wszystkie te sprzeczne aspekty życia obozowego przedstawia wystawa, zatytułowana „Igrzyska za drutami”, którą będę mogli Państwo zwiedzać u nas w czasie trwania Nocy Muzeów.

  „Szansa na medal”, czyli warsztaty historyczno-plastyczne skierowane do młodszych odbiorców, w czasie których dzieci będą wyrabiać medale z masy solnej pod okiem nauczyciela plastyki Joanny Wrześniewskiej. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko dorosłych, ale i dzieci na kreatywność ludzi pozbawionych wolności, którzy – tak jak nasi uczestnicy – własnoręcznie wykonywali swoje trofea. Zajęcia odbędą się trzykrotnie – o godz. 18:00, 19:00 i 20:00. Na autorów najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody.

  Szach-Mat! szachy, warcaby, domino – zajęcia dla dzieci i dorosłych, podczas których instruktorzy ze szkoły „Czarny Koń” zapoznają uczestników z zasadami gry w szachy. Będzie możliwość zagrania z wybranym przeciwnikiem, a ok. godziny 19:15 rozpocznie się turniej szachowy, w którym wyłonimy oraz nagrodzimy zwycięzców. Najmłodszych w tym czasie zapraszamy do gry w warcaby i domino. Jeżeli dopisze pogoda warsztaty odbędą się na pl. Wolności przy stolikach szachowych, jeżeli nie - zapraszamy do Muzeum.

  19.00–19.30, 20.00–20.30

 • Dopóki piłka w grze... Futbol za drutami obozów jenieckich – wykład dr. Piotra Stanka

  Dopóki piłka w grze…Futbol za drutami obozów jenieckich – wykład dra Piotra Stanka, który skupi się na jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych wśród jeńców, tj. piłce nożnej. Opowie o roli sportu jako sposobie spędzania czasu wolnego i utrzymania sprawności fizycznej (jak również podniesienia na duchu osadzonych żołnierzy, z których wielu było zawodowymi piłkarzami).

  19.30-20.00, 20.30-21.00

 • Duch sportu w niewoli? Wybitni olimpijczycy i sportowcy w obozach jenieckich – wykład Bartosza Janczaka

  Duch sportu w niewoli? Wybitni olimpijczycy i sportowcy w obozach jenieckich – wykład Bartosza Janczaka, który przedstawi sylwetki kilku wybitnych przedwojennych polskich sportowców przetrzymywanych w czasie II wojny światowej w niemieckich i radzieckich obozach jenieckich, m.in. Jana i Józefa Bilewskich czy Zdzisława Kaweckiego. Ich losy wojenne i jenieckie oraz zaangażowanie w życie sportowe za drutami, stanowi mało znaną kartę historii.

  21.00-23.00

 • Projekcja filmu fabularnego pt. Ucieczka do zwycięstwa, reż. John Huston

  Projekcja filmu fabularnego pt. Ucieczka do zwycięstwa, w reżyserii Johna Hustona – punkt programu przygotowany z myślą o fanach filmów historycznych. W rolach głównych poza gwiazdami kina – Sylvestrem Stallone, i Michaelem Caine’m, także gwiazdy sportu – Pele, Bobby Moore oraz Kazimierz Deyna.

  * Wers pochodzi z hymnu skomponowanego przez jeńca, plut. Wacława Gąsiorowskiego