15 maja 2015 r.

CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH W ŁAMBINOWICACH-OPOLU

W piątek 13 maja między godziną 18:00 a 23:00 w opolskiej siedzibie CMJW już po raz dziewiąty odbyła się Noc Muzeów – wydarzenie, które przyciąga do Muzeum nie tylko miłośników historii.

W programie znalazły się propozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Tematem przewodnim Nocy był cytat pochodzący z hymnu skomponowanego przez jeńca, plut. Wacława Gąsiorowskiego – „Zawsze silni duchem. Zwycięstwo… jeszcze krok!*"

Pasjonaci historii mieli do wyboru – poza zwiedzaniem wystawy stałej oraz dwóch czasowych: „Muzeum w Miejscu Pamięci” i „Igrzyska za drutami” – dwa wykłady prowadzone przez naszych pracowników. Bartosz Janczak zaprezentował sylwetki polskich olimpijczyków i sportowców przebywających w obozach jenieckich w czasie II wojny światowej. Uczestnicy mogli zapoznać się z takimi postaciami jak bracia Jan i Józef Bilewscy, Julian Gruner, Zdzisław Kawecki oraz ich przedwojennymi sportowymi dokonaniami na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Natomiast w trakcie swego wykładu ilustrowanego prezentacją multimedialną, Piotr Stanek przybliżył fenomen sportu za drutami, a zwłaszcza piłki nożnej. Choć warunki obozowe były niesprzyjające, powstawały drużyny piłkarskie, złożone nie tylko z amatorsko grających jeńców, ale i przedwojennych zawodowych piłkarzy, reprezentujących bardzo wysoki poziom.

Strzałem w dziesiątkę okazały się warsztaty szachowe prowadzone przez instruktorów ze szkoły „Czarny Koń”, w trakcie których młodsi i starsi mogli – poza poznaniem tajników gry w szachy – rozegrać partię szachów, a następnie wziąć udział w turnieju. W jego ramach rozegrane zostały łącznie cztery rundy, po których wyłoniono zwycięzców. Otrzymali oni dyplomy, medale i drobne upominki.

Młodsze dzieci natomiast chętnie uczestniczyły w warsztatach historyczno-plastycznych, podczas których Ewelina Klimczak przedstawiła historię obozowych zawodów sportowych (stanowiących namiastkę olimpiad) oraz opowiedziała o znaczeniu sportu w obozach jenieckich. Następnie pod okiem Joanny Wrześniewskiej – na co dzień pracującej w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu – uczestnicy warsztatów przystąpili do wyrabiania medali z masy solnej. Na koniec każdego z warsztatów wyłoniliśmy oraz nagrodziliśmy autorów najlepszych prac.

Ważnym elementem całego przedsięwzięcia było poszukiwanie „Intruza”, którym w tym roku był medal pochodzący ze zbiorów Uniwersytetu Opolskiego.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział!


MUZEUM POLSKIEJ PIOSENKI W OPOLU


MUZEUM UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO


MUZEUM WSI OPOLSKIEJ W OPOLU