Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – relacja z przebiegu 2008 r.

Warsztat plastyczny „Znaczek pocztowy inspirowany korespondencją jeńców wojennych”

Zadaniem uczestników warsztatu plastycznego było wykonanie przez dzieci znaczka pocztowego, inspirowanego korespondencją jeniecką, którą mogły wcześniej obejrzeć na wystawie pt. „Korespondencja jeńców polskich w niewoli niemieckiej 1939–1945)”. Warsztat przygotowała i prowadziła mgr Beata Pizoń-Jeziorowska, nauczycielka w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu. Wzięło w nim udział 20 dzieci w wieku 4–16 lat.

Uczestnicy realizowali warsztat w technice kolażu (collage), który pozwala na tworzenie plastycznych układów kompozycyjnych poprzez łączenie, sklejanie różnych „gotowych” elementów, np.: papieru, tworzyw czy fotografii. Zestawienia takich materiałów pozwala na zbliżenie „przeciwstawnych światów”, co miało dla dzieci duże znaczenie, ponieważ temat był trudny i dotyczył rzeczywistości, której one ani nie doświadczyły, ani nie znały. Za wyborem tej techniki przemawiał również krótki czas warsztatu – zaledwie 45 min., bo tyle przewidywał program I Nocy Muzeów w Opolu, godzący ofertę wszystkich muzeów opolskich.

W warsztacie użyto skanów znaków graficznych z oryginalnych jenieckich listów i kart pocztowych, pieczątek do odciskania, motywów wycinanych z papieru. Swoje kompozycje dzieci uzupełniały malarsko, wprowadzając elementy własnej kreacji. W ten sposób powstały spontaniczne i ciekawe w kolorze prace. Kolor traktowany był jako nośnik emocji – oddawał klimat, podkreślał specyfikę i niepowtarzalność tych prac – dziecięcej interpretacji znaczka pocztowego. Prace można uznać za odpowiedź na obejrzaną wcześniej wystawę. Jest ona szczerą reakcję dzieci na kontakt z dokumentem historycznym.

Beata Pizoń- Jeziorowska

Prace:

Galeria: