Podczas 7 Nocy Muzeów naszą placówkę odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających. Na najmłodszych gości czekały ciekawe warsztaty ze sztuki tworzenia exlibrisów, na starszych wystawy, interesujące wykłady oraz film.
Dzieci i młodzież podczas warsztatu historyczno-plastycznego Mój exlibris poznały znaczenie tego nowego dla większości z nich słowa. Doktor Marcin Cziomer, krakowski artysta grafik i nauczyciel akademicki, w interesujący i przystępny sposób opowiadał o sztuce zdobienia księgozbiorów przez ich właścicieli i zaznajamiał z jej podstawami. Akcent w przybliżeniu już prawie 500-letniej historii księgoznaku został naturalnie położony na mały w tym kontekście, ale bardzo ważny, kilkuletni okres niemieckiej niewoli polskich żołnierzy. Pomogła w tym artyście Magdalena Kruk-Kuchcińska z CMJW w Łambinowicach-Opolu, która prezentując jenieckie ekslibrisy z lat II wojny światowej, znajdujące się otwartej niedawno w muzeum wystawie pt. Wojna i pokój. Exlibris. Rysunek. Grafika, przedstawiała uczestnikom ten bardzo trudny dla jeńców wojenny czas. Zwracała przy tym uwagę na rolę książki w życiu jeńców i ich potrzebę tworzenia, pomagającą przetrwać wojnę. Zainteresowani, których było sporo, mieli okazję następnie, przy wykorzystaniu dwóch technik – plasteliny i linorytu, samodzielnie wykonać swój własny księgoznak i zabrać go ze sobą. Najciekawsze prace zostały nagrodzone, co dodatkowo zachwyciło młodych twórców.
Wśród dorosłych dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dr. Piotra Stanka pt. Dozwolone, zakazane – książki w niemieckich obozach jenieckich, towarzyszące wystawie czasowej pt. Wojna i pokój. Exlibris. Rysunek. Grafika. Goście zwiedzali także stałą ekspozycję pt. Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie oraz poszukiwali nie tylko „intruza” – elementu gry, jaką zorganizowali opolscy muzealnicy, ale także informacji o życiu jeńców. Najbardziej dociekliwi obejrzeli również film fabularny pt. Wielki Wóz w reż. Marka Wortmana.
Zapraszamy za rok!