Muzeum Śląska Opolskiego – relacja z przebiegu 2014 r.

W dniu 16 maja 2014 r. w siedzibie Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu odbyły się obchody VII Nocy Muzeów pt. „Historia ogniem malowana”. Imprezę zorganizowali pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego i Stowarzyszenia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu oraz członkowie Stowarzyszenia Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora w Opolu, w ramach wspólnego projektu.

Działania rozpoczęły się uroczysty otwarciem, którego dokonała dyrektor muzeum Urszula Zajączkowska oraz prezes stowarzyszenia Mantikora Natalia Ciępka. Zwiedzający zostali zaproszeni do oglądania stoisk rekonstrukcyjnych: tkactwa dawnego, słowiańskej szafy, magicznego zielarstwa, odlewnictwa, zbrojowni, wyróbu kolczug, bicia monet. Inne działania przebiegały w trzech sekwencjach:

  • prelekcje,
  • warsztaty artystyczne,
  • animacje plastyczne.

Wszystkie tematy prelekcji związane były z ogniem. Pierwszą wygłosił Michał Smoliński ze stowarzyszenia Mantkiora, przybliżył arkana średniowiecznego fechtunku, uzbrojenia rycerzy. Zupełnie inaczej do tematu podeszli członkowie stowarzyszenia Fenix z Opola, przedstawiając symbolikę ognia w grach RPG. Natomiast Urszula Zajączkowska – dyrektor muzeum opowiedziała o wielkich pożarach trawiących miasto Opole w wiekach średnich i czasach nowożytnych. Ogień to też jedno z podstawowych pojęć antropologicznych odnoszących się do żywiołów, pierwiastków prapoczątku istnienia o tym opowiedziała Izabela Jasińska. Ostatni wykład wygłosiła Katarzyna Mazur-Kajta, analizując symbolikę smoka w kulturze chińskiej, począwszy od kaligrafii, a skończywszy na horoskopach. Prelekcje zgromadziły liczne grono odbiorców, podobnie jak warsztaty, które odbyły się na boisku i w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, gdyż aura okazała się w tym dniu niesprzyjająca. Jednocześnie Jurand Krobicki poprowadził warsztaty tańców dawnych , natomiast zajęcia z fechtunku to pasja Michała i Mieszka Smolińskich. Z warsztatami improwizacji kabaretowej zwiedzających zapoznał Kamil Łapaj, z kolei Jakub Podolski i Adam Banach pokazali dzieciom i dorosłym tajemnice kuglarstwa. Zręcznością mogli popisać się zainteresowani na smoczym torze łuczniczym z Dariuszem Wróblem. Natomiast w sali członkowie Fenixa RPG urządzili grę dla wszystkich zainteresowanych tą formą rozrywki.

W wyżej wymienionych warsztatach mogli brać udział dorośli i dzieci. Dla najmłodszych skierowane były animacje plastyczne, polegające na malowaniu modeli smoków, układaniu puzzli oraz wykonanie grafiki ze smokiem w tle. Wyżej wymienione animacje dla dzieci prowadzili pracownicy muzeum.

Działania w budynku głównym Muzeum zgromadziły 4.153 osoby, które zwiedziły również wystawy stałe i czasowe prezentowanie w siedzibie. Oprócz gmachu głównego można było zwiedzać także Kamienicę czynszową , w której ukrył się intruz w postaci rzeczy nie pasującej do wystroju historycznego ekspozycji. W tej edycji było to popularne wśród młodzieży obuwie – trampki. Zabawa polegałam na zgromadzeniu przez bystre osoby pieczątek z trzech obiektów. Po zgłoszeniu do kasy można było uzyskać nagrodę w postaci małej latarki ledowej. Kamienicę czynszową odwiedziło 1080 osób. Wstęp na całą imprezę był bezpłatny. Oczekiwania zarówno publiczności jak i pracowników instytucji w pełni zostały zaspokojone.