Muzeum Wsi Opolskiej – relacja z przebiegu 2014 r.

„ŚWIEŻA WODA ZDROWIA DODA!” – Czyli wszystko o wodzie w Muzeum Wsi Opolskiej

Impreza została zrealizowana w dniu 16 maja 2014 w godzinach od 19 .00 do 24.00. Udostępniono do zwiedzania wybrane zabytki architektury drewnianej: Chałupy z Budkowic, Antoniowa, Kozub, Kup, Dąbrówki Dolnej, Radłowa, Starego Lasu, Sternalic – w tym ekspozycja szkoły z pocz. XX wieku, Młyn wodny z Siołkowic Starych, Kuźnię z Ziemiełowic, Kościół z Gręboszowa oraz Spichlerz z Grudyni.

W wybranych obiektach znajdowali się wykwalifikowani opiekunowie ekspozycji którzy pełnili funkcje przewodników. W zabytkowej chałupie z Dąbrówki Dolnej, zaprezentowany został pokaz pod nazwą: „Jak prały i prasowały nasze babcie”. Pracownice Muzeum zaprezentowały przybyłym gościom zabytkowe urządzenia służące dawniej do prac domowych związanych z praniem bielizny i pościeli, ich prasowaniem oraz maglowaniem. Zaprezentowano w jaki sposób gospodynie w każdym domostwie obsługiwały tary i maglownice, żelazka na węgiel i duszę. Pokazy były realizowane przez cały czas trwania imprezy . W chałupie z Radłowa zaprezentowane zostały dwa pokazy: haftowania makatek kuchennych oraz gotowania tradycyjnej zupy zwanej „wodzionką”, której głównymi składnikami były woda, czosnek, sól i pieprz oraz pieczywo. W zabytkowym piecu z Rudziczki zrealizowano pokaz: „Kromka wiejskiego chleba”. Pokazy wypieku tradycyjnego chleba były realizowane w regularnych odstępach czasowych tj. w godzinach: 19.00,20.00, 22.00,23.00.

W obrębie zagrody młyńskiej zostały zaprezentowane dwa pokazy związane z połowem ryb pod wspólna nazwą: „Są miłośnicy przyrody co ryby wyjmują z wody.” Pierwszy pokaz wykonywania „wierszy” z wikliny zrealizowany został przez twórcę ludowego Tadeusza Taszyckiego, zajmującego się od wielu lat uprawą wikliny oraz wyrobem koszy wiklinowych. Specjalnie na Nocy Muzeów zaprezentował sposoby wykonywania wiklinowych „wierszy” używanych dawniej do połowu ryb. Drugi pokaz wykonywania sieci rybackich zrealizowany został przez pana Gintera Ryborza, zaprezentował on zwiedzającym w praktyce sposób połowu ryb w zbiorniku wodnym.

W trakcie trwania imprezy miała miejsce prezentacja 2 wystaw. Jedna z nich pod tytułem „Woda – energia – praca” została zrealizowana na potrzeby Nocy Muzeów. Wystawa składa się z 15 dwustronnych plansz zawierających fotografie młynów wodnych, tartaków i foluszy wraz z opisem. Fotografie autorstwa Stanisława Januszewskiego prezentowane na wystawie zostały wypożyczone z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki z siedzibą we Wrocławiu. Wystawa została w całości przygotowana przez Aleksandrę Kośmicką etnografa Muzeum Wsi Opolskiej. Otwarcie wystawy miało miejsce o godz. 19.30. Drugą była wystawa zabytkowych makatek zrealizowana pn. „Świeża woda zdrowia doda!”. Składająca się z 16 makatek ekspozycja została zaprezentowana w holu budynku głównego Muzeum Wsi Opolskiej.

W trakcie trwania imprezy zrealizowano cykl prelekcji pod wspólną nazwą „Woda w życiu mieszkańców dawnej wsi”. Prelekcje realizowane były przez pracowników merytorycznych – etnografów Muzeum Wsi Opolskiej. Pierwsza prelekcję zaprezentował Bogdan Jasiński. Tematem przewodnim była woda w obrzędowości dorocznej na dawnej wsi śląskiej. Prezentacja miała miejsce w o godzinie 21.00. Kolejną zaprezentowała Elżbieta Oficjalska dotyczyła planowanej do realizacji w Muzeum zagrody rybackiej, prezentacja miała miejsce około godz. 21.20. Ostatnie spotkanie poprowadziła Aleksandra Kośmicka, prelekcja na temat młynów o napędzie wodnym miała miejsce około godziny 21.40. Cały cykl prelekcji zakończył się około godziny 22.00. Z tego względu że pogoda tego wieczoru nie dopisała zamiast na ekranie wodnym prezentacje odbyły się w sali audiowizualnej Muzeum.

Zaraz po zapadnięciu zmroku miała miejsce prezentacja multimedialna pn „Na wodzie malowane”. Nowoczesny ekran wodny zaprezentowała uczestnikom Nocy Muzeów Firma „Dionizos” z Dobrodzienia. Ekran wodny wraz z sprzętem nagłośnieniowym oraz filmowym zlokalizowany był w obrębie ekspozycji z Budkowic. Na ekranie wodnym prezentowane były obrazy pisane laserami przez samych zwiedzających. Prezentacji towarzyszyła muzyka autorstwa pana Dionizego Brylka – twórcy całego pokazu.

Dodatkowa oprawę muzyczną imprezy zapewniła „Kapela Opolska”, której liderem jest pan Marek Pobierowski. Kapela prezentowała muzykę ludową, występy miały miejsce w obrębie zagrody nowego Starego Lasu.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach zorganizowane zostały warsztaty plastyczne a także konkursy gry i zabawy pod wspólna nazwą: „W poszukiwaniu Utopia”. Tematem przewodnim spotkania był żywioł wody oraz związana z nim postać bajkowego „Utopca”. Zabawy zrealizowane zostały przez Koło Naukowe Pedagogów, Animatorów i Arteterapeutów „Synestezja” z Uniwersytetu Opolskiego. Realizowane były w godzinach od 19.00 do 22.00. Ze względu na niekorzystną pogodę odbywały się w sali konferencyjnej budynku głównego a nie jak było to w planie na terenie zagrody nowego Starego Lasu.

Pomimo zapowiadanych opadów deszczu frekwencja podczas imprezy wyniosła 389 osób.