Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – program 2016 r.

Temat Nocy: „Zawsze silni duchem. Zwycięstwo… jeszcze krok!*”

* Wers pochodzi z hymnu skomponowanego przez jeńca, plut. Wacława Gąsiorowskiego

18:00 – 23:00

  • Zwiedzanie z kuratorem wystaw:
    • stałej pt. Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie,
    • naszej nowej wystawy czasowej pt. Muzeum w Miejscu Pamięci.
    • czasowej ze zbiorów Muzeum Sportu w Warszawie pt. Igrzyska za drutami

18:00 – 19:00, 19:00 – 20:00

  • Zajęcia dla dzieci i dorosłych (z niespodziankami): Szach-Mat! Szachy, warcaby, domino – dla małych i dużych. Sprawdź się i graj o nagrodę Dyrektora Muzeum oraz Szansa na medal. Wyrabianie medali z masy solnej

Sport w niemieckich obozach jenieckich z lat II wojny światowej – rzeczywistość obozowa i życie sportowe, totalitarny i niesprawiedliwy system kontra zasady sportowego fair play, zniewolenie i duch sportowej wolności – wszystkie te sprzeczne aspekty życia obozowego przedstawia wystawa, zatytułowana „Igrzyska za drutami”, którą będę mogli Państwo zwiedzać u nas w czasie trwania Nocy Muzeów.

„Szansa na medal”, czyli warsztaty historyczno-plastyczne skierowane do młodszych odbiorców, w czasie których dzieci będą wyrabiać medale z masy solnej pod okiem nauczyciela plastyki Joanny Wrześniewskiej. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko dorosłych, ale i dzieci na kreatywność ludzi pozbawionych wolności, którzy – tak jak nasi uczestnicy – własnoręcznie wykonywali swoje trofea. Zajęcia odbędą się trzykrotnie – o godz. 18:00, 19:00 i 20:00. Na autorów najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody.

Szach-Mat! szachy, warcaby, domino – zajęcia dla dzieci i dorosłych, podczas których instruktorzy ze szkoły „Czarny Koń” zapoznają uczestników z zasadami gry w szachy. Będzie możliwość zagrania z wybranym przeciwnikiem, a ok. godziny 19:15 rozpocznie się turniej szachowy, w którym wyłonimy oraz nagrodzimy zwycięzców. Najmłodszych w tym czasie zapraszamy do gry w warcaby i domino. Jeżeli dopisze pogoda warsztaty odbędą się na pl. Wolności przy stolikach szachowych, jeżeli nie – zapraszamy do Muzeum.

19:00 – 19:30, 20:00 – 20:30

  • Dopóki piłka w grze… Futbol za drutami obozów jenieckich – wykład dr. Piotra Stanka

Dopóki piłka w grze…Futbol za drutami obozów jenieckich – wykład dra Piotra Stanka, który skupi się na jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych wśród jeńców, tj. piłce nożnej. Opowie o roli sportu jako sposobie spędzania czasu wolnego i utrzymania sprawności fizycznej (jak również podniesienia na duchu osadzonych żołnierzy, z których wielu było zawodowymi piłkarzami).

19:30 – 20:00, 20:30 – 21:00

  • Duch sportu w niewoli? Wybitni olimpijczycy i sportowcy w obozach jenieckich – wykład Bartosza Janczaka

Duch sportu w niewoli? Wybitni olimpijczycy i sportowcy w obozach jenieckich – wykład Bartosza Janczaka, który przedstawi sylwetki kilku wybitnych przedwojennych polskich sportowców przetrzymywanych w czasie II wojny światowej w niemieckich i radzieckich obozach jenieckich, m.in. Jana i Józefa Bilewskich czy Zdzisława Kaweckiego. Ich losy wojenne i jenieckie oraz zaangażowanie w życie sportowe za drutami, stanowi mało znaną kartę historii.

21:00 – 23:00

  • Projekcja filmu fabularnego pt. Ucieczka do zwycięstwa, reż. John Huston

Projekcja filmu fabularnego pt. Ucieczka do zwycięstwa, w reżyserii Johna Hustona – punkt programu przygotowany z myślą o fanach filmów historycznych. W rolach głównych poza gwiazdami kina – Sylvestrem Stallone, i Michaelem Caine’m, także gwiazdy sportu – Pele, Bobby Moore oraz Kazimierz Deyna.